Ta platforma stanowi pierwszy krok do poznania nowych osób, z którymi znajdziesz się w sytuacji akcyjnej lub okołoakcyjnej (np. na wspólnym noclegu, tuż przed akcją). To na pewno będzie wspaniała przygoda, a ludzie, których poznasz mogą w przyszłości okazać się twoimi przyjaciółmi.

Sukces ruchów oddolych zależy w dużej mierze od ich otwartości i skłonności do dzielenia się zasobami. Okazując zaufanie budujemy wzajemne więzi z innymi ludźmi, ale niestety też podejmujemy ryzyko, że zaufanie to zostanie wykorzystane przez naszych przeciwników (np. policję).

Zastanów się nad tym, jak możesz chronić swoją tożsamość, a także swoją codzienną działalność w trakcie udziału w akcji i przed nią. Akcja jest świętem aktywizmu, ale także momentem konfrontacji ze wzmożoną pracą systemu inwigilacji i opresji.

Szczególne ryzyko podejmujesz jeśli zamierzasz zaprosić innych ludzi do miejsca gdzie mieszkasz, lub podwieźć ich swoim samochodem. Bez takich gestów solidarności i wsparcia nasz ruch byłby dużo słabszy niż jest, musimy jednak pamiętać przy tym o pewnej ostrożoności.

Działalność Obozu dla Klimatu polegająca na organizowaniu masowych akcji obywatelskiego nieposłuszeństwa trwa już 2 lata i nie spotkała się dotychczas z represjami poważniejszymi niż madaty, które zresztą wystawiane są niezasadnie, co potwierdzają sądy. Większość spraw sądowych, nawet o drobne wykroczenia, Obóz wygrywa, ryzyko, że za jakąkolwiek pomoc w akcji ODK spotkają cię poważne represje jest więc minimalne.

Trzeba jednak pamiętać, że policja wykorzystuje duże akcje, takie jak akcja letnia ODK, do tworzenia „mapy” naszego ruchu i zbierania wiedzy operacyjnej, która może być wykorzystana w późniejszych działaniach organów represji, za rok, za dwa lub za pięć lat.

Jest bardzo prawdopodobne, że podczas akcji zostaniesz wylegitymowana lub w inny sposób zidentyfikowana przez policję. Być może jednak uda ci się uniknąć spisania. Pamiętaj, że idealny scenariusz to taki, w którym policja w ogóle nie wie, że ty, czyli osoba o danym imieniu i nazwisku, brała udział w akcji. Jeśli możesz uniknąć identyfikacji to zrób to!

Nawet jeśli zostaniesz zidentyfikowana wcale nie musi to powiedzieć policji dużo o twojej działalności i środowisku, w którym się obracasz. To przecież może być twoja pierwsza akcja!

Przestrzegaj zatem poniższych zasad:

 1. Pamiętaj, że osoby, które poznasz przez tę platformę mogą być wspaniałymi ludźmi, ale nie muszą. Zachowaj pewną dozę ostrożności.
 2. Jeśli masz taką możliwość przenocuj lub podwieź swoich znajomych, lub ludzi, którym ufa ktoś, komu ty ufasz. Możliwe, że gdy odezwiesz się do znajomych z innego miasta okaże się, że znają oni kogoś kto wybiera się na akcje i potrzebuje pomocy. Być może nawet będą to ludzie, którzy już wystawili ogłoszenie na platformie. Jeśli możesz, spróbuj zawsze potwierdzić w niezależnym źródle czy osoby, z którymi rozmawiasz są godne zaufania. Jeśli nie ma takiej możliwości ryzyko jest większe, ale zapewne warto je podjąć.
 3. W miejscu noclegu, a także w czasie transportu i samej akcji nie rozmawiaj o innych akcjach w jakich brałaś dotychczas udział, o swojej codziennej (obecnej, przeszłej i planowanej) działalności aktywistycznej, ani o swoim życiu prywatnym. Skup się na obecnej akcji i sprawach bieżących. Nie przekazuj nikomu informacji, które mogłyby np. pomóc komuś w przyszłości cię śledzić. Możesz posługiwać się pseudonimem, nie ma w tym nic złego, ani niezręcznego.
 4. Jeśli zapraszasz ludzi do siebie do domu, lub do siebie do auta zwróć uwagę na to co oni zobaczą. Jakie informacje o sobie przekazujesz zapraszając tam nieznajomych? Być może warto tymczasowo pozbyć się pewnych rzeczy z widoku. Na pewno należy upewnić się, że twoje komputery, telefony i inne banki danych znajdują się w bezpiecznym miejscu i są cały czas pod twoją kontrolą.
 5. Jeśli zamierzasz stworzyć grupę affinity i iść razem na akcję z nowo poznanymi ludźmi, to wymień się danymi (imię nazwisko, a także imiona rodziców lub pesel) z jedną osobą (swoim buddy). Nie przekazuj nikomu więcej informacji niż jest potrzebne abyście zapewnili sobie bezpieczeństwo w czasie akcji.
 6. Na tej platformie zarejestruj się emailem w domenie riseup.net, który nie zawiera twojego imienia, nazwiska, lub często używanego pseudonimu. Możesz także rozważyć założenie zupełnie nowego maila.
 7. Używaj Tor Browser do przeglądania tej strony, a idealnie wszystkie sprawy związane z akcją ODK (odbieranie maili, umawianie się, czaty) załatwiaj przez Tora. Bardzo pomaga w tym użycie takich systemów operacyjnych jak Tails czy Whonix, ale jeśli nie masz do tego głowy po prostu załóż i sprawdzaj nowego maila na riseupie przez Tor Browser.
 8. Pamiętaj o HTTPS! Zanim gdziekolwiek wpiszesz jakiekolwiek hasło upewnij się, że przy pasku adresowym widzisz kłódeczkę, a adres strony zaczyna się od liter https i nie zawiera żadnych literówek czy podmienionych znaków. Zasada ta dotyczy także tej strony.
 9. Pamiętaj, że twoje ulubione, zawsze to samo hasło tak samo cię identyfikuje jak numer dowodu osobistego. Używaj mocnych, losowych haseł.
 10. Unikaj otwierania linków i załączników wysyłanych przez ludzi, których słabo znasz. Nigdy nie otwieraj załączników i nie klikaj linki w mailach, których nie oczekiwałaś.
 11. Przed akcją zapoznaj się z broszurą antyrepresyjną. W razie wątpliwości skontaktuj się z grupą antyrepresyjną ODK i stosuj się do jej wskazówek. Bieżące informacje będą publikowane także na stronie obozdlaklimatu.org i w naszych mediach społecznościowych.
 • Rodzaj ogłoszenia

 • Zaloguj się by zobaczyć email